Posty

Wyświetlam posty z etykietą nieśmiertelność

Metempsychoza, reinkarnacja a nieśmiertelne geny w naukach biologicznych

Ian Stevenson (1918-2007) - amerykański profesor psychiatrii, parapsycholog powiedział:            Chrześcijanie południowej Europy wierzyli w reinkarnację aż do soboru w Nicei, który to zakazał tego wierzenia (…) Platon opisywał dusze mające się odrodzić jako wybierające swoje przyszłe życia. Schopenhauer traktował to poważnie a spostrzeżenie Woltera, że nie jest bardziej dziwne żyć dwa razy niż raz, jest powszechnie znane. Mimo tego większość współczesnych naukowców, myślę, nie wierzy w przetrwanie po śmierci. Przypuszczalnie do detronizacji duszy przyczyniły się idee Darwina. Taaak? Ciekawe. Akurat opublikowałem kiedyś pewien tekst, w którym połączyłem idee Darwina właśnie z Schopenhauerem i ową (bardzo różnie rozumianą) ideą metempsychozy. Oto fragment abstraktu (streszczenia) tej pracy:  Pragnę także odczytać w nowym świetle filozofię Arthura Schopenhauera w kontekście współczesnych nauk biologicznych. Metafizyczna perspektywa Żuławsk...

NIEŚMIERTELNOŚĆ, reinkarnacja, metempsychoza – Rozważania. Druga i ostatnia część, uzupełnienie eksplikacji powieści „Apokryf Juliana”

Obraz
Na początek posłuchajcie sobie kawałka pochodzącej ze Sri Lanki Mathangi Mayi, bardziej znanej jako raperka i piosenkarka M.I.A.: M.I.A. x The Partysquad x KENZO - Y.A.L.A. (You Always Live Again) M.I.A - Y.A.L.A. Później zaś włączcie sobie jakąś indyjską ragę, polecam Ravi Shankara lub jego córkę Anoushkę. Ravi Shankar - raga  Albo włączcie sobie płytę Nomadeus zespołu (polskiego!) Aya RL, etno-transowe, hipnotyczne, tripowe klimaty: Aya RI - Nomadeus - Wha Mo Ya Albo Bacha Koncerty Brandenburskie, albo cokolwiek lubicie, byle coś kosmicznego, pięknego, co pozwoli Wam się rozluźnić i nieco odlecieć. Następnie popatrzcie na ten obraz, nie taki znowu kiczowaty: Teraz jesteście gotowi by przeczytać, co tu napisałem o moim rozumieniu reinkarnacji, metempsychozy. Moje rozumienie nieśmiertelności polega na otwarciu się na otchłań przypadkowości życia, co może być trudne do zrobienia, szczególnie jeśli jest się bardzo zadowolonym z siebie humanistą.  Ktoś, k...